Make your own free website on Tripod.com
                         INDEX TO 1840 MCLEAN COUNTY, ILLINOIS CENSUS

                                      J. Dalen Shellhammer

			    ISGS QUARTERLY  XXII:3   FALL  1990


Page 1                     Jesse Trimmer              Wm. Benson               Benjamin Conger
Benjamin Ogden             Daniel Trimmer             John Hinshaw             Oliver Pease
Lewis Sowards              John Stretch               Job Denson               Thos. Jackson
John Pennle                Jesse Stretch              Sylvenus Taylor          Wm. Sisco
Thomas Pennle              M. N. Barnard              John Benson              Robert Leeper
Rich'd Fling               Austin White               H. L. Robins             Jas. Depew
Elias Ayles                James Vandolah             Reuben Carlock           Wm. T. Major
H. B. Timmons                                         A. K. Carlock            Aaron Kitchell
Levi Stroud                Page 3                     John McGhee              Okman Olney
Nathaniel Busie            Joseph  Osborne            Jesse Benson             Jonathan Hall
Wm. G. Bishop              Jeremiah Rhodes            Stephen Taylor           Wm. Dimmitt
Thos. Buskirk              Ebenezer Rhodes            B. F. Rowell             J. W. Fell
Keziah Hand                Wm. Henry                  Lewis Stephens           Wm. Macon
W. F. Bishop               James Duckett              Sam'l Kirkpatrick        J. Gamble
Anderson S. Bishop         John Cox                   C. L. Jennings           John Ellsworth
Jacob Moats                Geo. E. Walker             Josiah Brown             Henry Little
Henry Moats                Wm. Orendorff                                       Thos. Orendorff
Isaac Buskirk              Thos. R. Coles             Page 5                   Jas. Walker
Nancy Henthorn             Henry Kurran               Isaac Messer             David Cox
David M Mullin             Rob't McClure              Wm. Clark                Sam'l Schooley
Ezekial Hall               Eliz. McClure              Sam'l Cox                Sarah Sayles
Wm. Henthorn               F. S. Dun                  Enoch A. Gastman         James Bishop
Isaac Turnipseed           Wm. C. Enos                John Dunham              John Prunty
John Turnipseed            Reuben L. Lazelle          John Harter              Sam'l Steward
N. N. Jones                J. W. Billings             N. E. Hall               E. C. Curtis
Adam Henthorn              John Rockhold              P. Y. Guilderaleeve
Isaac Hinthorn             Alvin Barnett              John M. Barnes           Page 7
Elijah Priest              Henry Stevens              Edward Doughty           John W. Brown
Albert Stroud              Isaac Pankake              Amos Smith               James Philips
Phebe Stroud               G. D. McElhiney            Samuel Lewis             Thos. Brown
F. N. Pettit               G. B. Larison              David Trimmer            Reuben C. Brown
                           I. E. McClure              Benj. Wheeler            Moses W. Brown
Page 2                     Henry Mills                Henry Coleman            W. C. Moore
Cornelius McPhail          Wm. Evans, Jr.             John Smith               Wm. Cousenberry
Pond Curtis                Eleanor Gano               Wm. Lawson               Wm. Davis
Albert Dawson              Hugh Taylor                Hiram Havens             Michael Kishler
Jas. R. Dawson             B. B. Drake                J. H. Barles             Henry Overton
Lemuel Biggs               A. Bonesteel               John Havens              James Fance
Michael Hefner             Nathan Mason               Jesse Havens             Peter Money
Peter Hefner               D. C. Washburn             Sam'l Brown              John Shoup
Ezekiel Woolen                                        Wm. Brown                Francis H.  Boggs
Anderson Young             Page 4                     Wm. R. Allen             Joseph Garver
G. W. Wallace              Orman Robinson             Peter Gaddis             James R. Ewing
George Mouser              John L. Allen              Thos. Tucker             Jeremiah Hall
Wm. Young                  Isaac Allen                Michael Livingston       Wm. E. Hall
Madison Young              John Pointer               Zechariah Brown          Isaac Fail
Jackson Dougherty          Elisha Dixon               George Carlock           Osborn Stillwell
Peter. R. Spawr            Uriah Brown                James Hills             Ulben Curtis
George Hinline             Smith Denman                                        James Jackson
Sam'l Ogden                Levi Turner                Page 6                   Reuben King
John Ogden                 John Dixon                 Christian Kerisman       Matt'w J. Blo
James Gilmore              Lucinda Wooley             Robert Drain             Rob't Conger
Edward Wilcox              Eliz'h Henthorn            Samuel McClure           Jonathan Conger
J. I. McAfferty            Silas Garrison             Jas. McClure             Wm. Bayley
Young Billberry            Usiah Wells                Henry Buckner            M. C. Ellis
Jonathan Ogden             Daniel Taylor              Isreal D. Jeans          Joseph Snodgrass

					   -2-

Page 7, cont:             Elijah Rockhold           Wm. Brewer               F. M. Gates
Levi Danley               Thos. Williams            J. H. Peek               Benj'm Hains
                          M. L. Covell              John Ward                B. C. Hains
Page 8                    Jas. Allen                Bayly Kimler             Jonathan Glimpse
Robert  Guthrie           S. W. D. Chase            Mary Kimler              Nancy Elsworth
W. P. Brown               Wm. Egenton               James Irons              Sam'l E. Chamblin
Wm. W. Williams           A. D. Livingston          James McCain             Henry Burhans
Geo. McLaughlin                                     Enoch Hunt               A. Gridley
Wm. McCullough            Page 10                   James Price              Zera Patterson
Whitson Parker            Josiah Moore              Wm. H. Hodge             John F. Henry
Obediah Dunn              Jane Wingfield            Geo. W. Price            Jesse Fell, Sr.
Cheney Thomas             James Potter              J. H. L. Rhodes          Esther Hains
Elizabeth Depew           Wm. McChord                                        Isaac Evans
Wm. Bay                   Smith Varney              Page 12                  Lucy Parks
John Fordice              John W. Ewing             Mary Carpenter           Elijah De pew
M. H. Hawks               Wm. McCown                Jas. C. Harberd          Joshua R. Fell
Wm. N. Baldwin            John A. Turley            Nat'n E. Hendricks       Ebenezer Strong
John Coffey               Josiah Lebo               Hiram Harberd
B. N. Coffey              James Murphy              Jane Hendricks           Page 14
Ephraim Platt             Jas. L. McCord            Wm. Michaels             Wm. Davidson
John Neil                 Allen Patrick             Wm. Burnett              Henry Grove
Joseiah Brown             Sam'l B. Jennings         Mary Walker              Henry J. Clark
R. 0. Warriner            Geo. M. Arnold            Jos. B. Harberd          Wm. Neargot
L. L. Luce                Wesley Arnold             Wm. Walker               Stephen Walters
Luke Hardy                Ernst Gummore             John W. Walker           Christian Shirts
Joseph Hopsin             John McMahan              Geo. Mason               Wm. L. Pratt
James Conner              Geo. B. Burnett           Adam Horine              A. M. Myers
Wm. Gilispie              Wm. McKee                 John Myers               John H. Robins
Reuben Jones              Wm. W. Willis             Enos Dun                 R. M. Clark
Thos. Fell                John R. Rea               Wm. Hartley              Joseph H. Causey
James Lynch               Isaac W. Low              John Lindley, Sr.        Chas. Boggs
Chris'a Tine              Wm. Allway                Peter Withers            John P. Beatty
Francis Provo             Wm. Low                   Wm. Lindley              Sam'l Fifield
Wm. H. Allen              Rob't Bullington          Richmond Lucas           George Rodecker
                          Ellis Clark               Isaac Pilcher            Benj'n W. Lewis
Page 9                    Isaac Funk                WM. Hill                 Walter Lewis
J. Y. Gunnell             Lemuel Morrow             Benj'n Depew             George W. Durrell
Wm. Robson                Wm. Thomas                Sam'l Moulton            Thos. H. Baker
Thos. T. Wagoner          Lewis Bunn                Russel Robinson          Martha S. Bondurant
Sarah Hiatt                                         George Hinshaw           W. D. Calloway
Simon Hinshaw
	                  Page 11                   Stanton Fordice          David Rodecker
Jonathn B. Warlow         Wm. Mahan                 Arnold Poindexter        John C. Calloway
Castine Major             John Benson               James Taylor             Wm. King
James Watson              Elizabeth Lawless         Wm. King                 John Stevenson
Robt. H. Clayton          Susannah Fordice                                   George Rush
Matthew Robb              Benjamin Dunn             Page 13                  Hugh Webster
Thos. McClure             Wm. Steel                 David Vogan              Matthew Bracken
Archibald Johnson         A. Van Austin             Wm. McKisson             Ellis Parker
A. K. Rankin              Ludwell Rucker            Isaac Baker              Jonathan Baker
Isreal W. Hall            Wm. Bridges               Wilson Wood
J. G. Rayburn             Samuel Rhodes             Daniel Beerman           Page 15
J. P. McMillen            Thos. Clearwaters         S. S. Norris
Jas. Bay                  John R. Rhodes            Rosilinda Wood           Elizabeth Goodwin
Abraham Wheeler           0. Covell                 Rich'd Edwards           Michael Allington
Joel Hulsey               James Tolivar             Sam'l B. Haggard         Rachael Brock
David Davis               John Maxwell              Seth Baker               Sally Biggs
S. S. Adolph              Wm. Wallace               Mifflin Harker           Sarah Brock
W. W. Temple              Henry Smith               Rebecca Hayden           Roselinda Peirce
Taylor Loving             Isaac Mitchell            Wm. Baker                Thos. McFarland
			
					-3-

John Pool                 Rob't Stubblefield        John R. Patton           James Wells
Sheppord Kinyon           Wm. Whaples                                        Thomas Kinkaid
Ezra Kinyon               Roblt Funk                Page 19                  Baker Butler
Harvey Chase              Margaret Funk             Harrison Foster          Christian Roup
Heman Holmes              John Funk                 George W. Henline        Christian Fauney
Elisha N. Green           Theo'e Caton              B. J. Wiley              Peter Fauney
John Morse                Sam'l Murphy              Martin Philpot           Benj'n Wilson
Stimpson Lacy             Sarah Hougham             Curtis Batterton
Samuel Chapin             John Hougham              Harry Morse              Page 20
John Longworth            Wm. Hougham               Smyth Sawyer             George Story
Daniel Proctor            Wm. Lucker                John Wiley               J. D. Holloway
David Edwards             John W. Ross              Wm. Henline              J. H. Wright
Robert Longworth          Absalom Wolf              John Spawr               Wm. Young
James Murphy              George Reynolds           Martin Batterton         Ben'n White
Philip Cline              Eliza M. Brooks           John L. Smith            Henry Misner
Jas. Alloway              Nicholas Darnell          John Henline             Edmond Hopping
Manly Peirce              Daniel Allen              John Henline, Jr.        J. J. Taylor
John Caton                Abel Larison              Jackson Henline          A. A. Miller
Wm. C. Johnson            James Larison             John B. Thompson         Jacob C. Wright
Lemuel Evans              Miles Brooks              Andrew Stewart           Thos. Lamb
T. H. Woodward            Richard Redden            Robert Merchant          Hagar Miller
Lee Daniels               George G. Redden          Benjln Patton            Jesse Pearson
Wm. Cottrell              John Redden               John Patton, Jr.         John Mabary
                          Jonathan Bozarth          Aaron Foster             Moses Roelfson
Page 16                   John Bozarth              Milton Smith             Wright Manning
Wm. Sears                 James Miller              Henry Rays               George Hand
Eli York                  David Haggard             Isaac Smalley            Wm. Crose
Rich'd Gross              John Stout                Alexander Mahan          Wm. Leeper
John Enlow                                          Reuben Loving            Solomon Nickery
Patrick Kelly             Page 17                   Edward Swanston          Joseph Stillman
Wm. Beeler                Louis Nelson              Wm. Stamar               Wm. 0. Wash
Francis Rockhold          Samuel Sanders            Isaac Hanar              James Hancock
Jesse Hill                Samuel Whittaker          John Hanar               Jacob Hedrick
John Vaughn               Wm. Goodheart                                      Solomon Hand
Isaac Hougham             John Thomas               Page 20                  Jas. W. Baldwin
Yarnell Cooper            Michael Cooper                                     Caleb Hunter
Ab'm Harley, 2nd          Wm. C. Mackintire         E. B. Myers              Elijah Veatch
Ab'm Harley               Asaph Larrick             James Bracken            Geo McGhee
Elias Harley              Harrison Sowards          Francis Moffett
A. J. Canaday             John Edwards              Levi James               Page 22
Rudolph Harley            James Smith               Benj'n Majors            Gardner Randolph
James Canaday             Howard Flesher            M. Bullock               Thos. Tovrea
Nathan Low                Jacob Faner               Thos. Bullock            Solomon Mason
James Bailey              Solomon Flesher           John Gayley              Michael Mason
James P. Miller           Chas. Tillbury            James Arnold             Joshua Mason
Joel Simmons              John Stubblefield         Milton Davis             James Brown
Isaac Miller              Wm. Popejoy               John McClintock          Susan Welsh
David Simmons             Isaac Harness             Wm. P. Atterbury         Peter Welsh
Zachariah Simmons         Christina Harness         Rob't R. Hill            Jacob Bales
Washington Thompson       Wm. Haner                 Abraham Groves           Elias H. Wall
James Hartson             John Haner                Wm. Boydatun             John Price
Rives Couden              H. B. Downey              John Marius, Sr.         Robert Price
A. T. Hedrick             David Wilcox              James Finley             Mary Weaver
Elijah Walden             Wm. C. Nlchols            George Allison           Alexander Craig
Wm. Welch                 John Cox                  Daniel Allison           Mary Ann Craig
                          Mathew Adams              Wm. R. Allison           Middlebury Savadge
Page 17                   John Adams                John Maris, Jr.          Jesse Adams
Abner Arnold              Calvin P. Adams           James Maris              Joseph Gaar
Absalom Stufflefield      Johnson G. Thompson       John McGilton            Jacob Lewallen


					-4-

John Brock                Joseph M. Wakefield      John Viteto              Aaron Hildreth
Sherwood Brock            Owen S. Reeves           Reuben Draper            Cassel Banks
Allen Brock               Robert Spence            Samuel Leeper            Elias Owen
William Byram             David Noble              John Schock              Samuel Owen
Nathan Reed               John Karr                James Davidson           James Cunningham
Wm. E. Post               Thos. Wright             Welcome K. Dale          Jonathan Cheney
Archer Martin             Benj'n Baldwin           Wm. Matthews             Robert Cunningham
Henry Bunn                Isaiah Wilson            Benj'n Slatten           Joseph Spurgin
Daniel Jackson            Sam'l Tarman             -Moses Holsey            Henry McMahan
James Belden              Jesse Funk               Wm. Alexander            Samuel McDaniel
Edward T. Walden          Thos. Rutledge           Sam'l Martin             Hillary Ball
                          John Scott               Isaac Saxton             Catharine Ball
Page 23                   Seveir Stringfield       Levi Cline               Ethan Newcomb
Polly Hodge               Jacob Bishop             Matthew Harvey           Patrick Gilmore
Jas. L. Craig             George Weedman           Frederic Barnard         Sarah Means
Allen Hendryx             Rob't Rutledge           Moses Baldwin            Wm. M. Riggs
Thos. D. Gilmore          Henry Pitts              Jas. B. Randolph         Thos. Childey
Wm. Jetter                                         L. G. Baldwin            Ephraim Myers
Wm. Geer                  Page 24                  Wm. Noble                Elizabeth Smith
Daniel Hall               Margaret Johnson         Thos. Karr               Matthew Mopping
Prior Hall                Susannah Rutledge        Elijah Hedrick           Abraham Nickham
Jesse Martin              Jane Conoway             Isaac Peasley            Peter Arbogass
Grace Canaday             Ashby Neal               Jesse Walden             Snowden Ball
Moses Dunlap              Jefferson Barnett        Aratia F. Baldwin        Ezekiel Stansberry
Elijah Brittan            Susan Ellis                                       Isaac Stansberry
Alexander Couvell         Upton B. McElfish        Page 26                  Abraham Stansberry
Elijah Brittan 2nd        Are'd Deffenbaugh        Stephen Conklin          Edward Stansberry
Henry Crumbaugh           Andrew Deffenbaugh       Henry Conklin            Richard Hall
Daniel Crumbaugh          John C. Baddely          Isaac Greist             Sam'l H. Smith
Wm. Crumbaugh             Rob't Barr               Rich'd Kimler
James Bowen               Aaron Williams           John W. Baddeley         Page 29
Wm. Conway                Wm. Johnson              Patricius Moran          Joshua Tovrea
Elizabeth Porter          Isaac Johnson            Thos. SpurR              Lawson Downs
John Merrifield           Catharine Johnson        Levi Noll                Henry Jacoby
Edward Griggs             James Johnson            Joshua H. Hale           Mattahew Covardale
Levi Hildeth              John Schooley            Hiram Buck               Andrew Jones
James Lucas               Tharasa Karr             Haman C. Buck            Conrood Runion
M. Whittaker              Abraham Buckles          Moses Kimler             Levi Westfall
Sam'l Merrifield          Silas Waters             Katharine Barnett        Richard Dodge
James Merrifield          Dan'l P. Willard         Elwood Greist            James Vanskyke
Henry Merrifield          Charlton Conoway         Reuben Clearwaters       Perry Vanskyke
Manuel Merrifield         Jane Dickenson           Patton Campbell          Drusilla Hor
James Rutledge            Harvey Taylor            Jacob Clearwaters        Henry Ingle
                          Peter Buckles            Powel Riseton            John Dawson
Page 24                   Thos. Buckles            Abby Noll                Thos. W. Green
Owen Evans                Elisha Gibbs             Elizabeth Neal           David P. Bunn
Wm. Rust                  Simeon Gibbs             Amos Neal                Wm. Harrison
J. H. Stewart             David Gibbs              Aquilla Conoway          Henry Dawson
Wm. Birdsell              Hiram Patterson          Thos. 0. Rutledge        Pleasant Parker
Joseph Brown              Edgar Conkling           Sarah Rutledge           Jeremiah Greenman
Wm. Hampton                                        John McLaughlin          Jesse Frankenberger
C. L. Brasher             Page 26                  Mahlon Bishop            Wm. Orange
Chas. Leeper              Purnell  Passwaters      James Bishop             Josiah Hor
Walter Karr               Uly. Passwaters          Nathan Brittan           David Branaman
William Karr              Rich'd Passwaters        Isaac Murphy             Richard Swann
Camp'l Wakefield          Joseph Noble             Sam'l Bumgardner         Rudphus Dimick
George Martin             Harrison Noble                                    Henry Tate
Reuben Sayles             Wm. Farmer               Page 28                  Elias Gibbs
James Karr                John Draper              Thomas Martin            Thomas Murphy


					-5-

Francis Evans             Lydia Duffy              Patrick Hopkins          Henry Potter
Richard Parker            A. M. Stringfield        M. C. Bartholomew        Ephraim Riley
                          John Miller              James Bradley            James Dexter
Page 30                   Larrence Hodnet          Joseph Bartholomew       John Moore
Jacob Surface             Jeremiah Matthews        Alvey Benson             Jacob Hetrick
Young Hall                Ab'm McClure             Gam'l Vail               Barney Moore
Lemual Smith              Susannah Manning         Cornelius Bess           Coonrod Moore
Henry Vansickle
                                                   Rob't Hopkins            John Kindlespeger
Sally Depew               Page 32                  John S. Hanes            Jacob Kindlespeger
William Gilaton           John Moore               James Bigges             Joseph Kindlespeger
William Brown             Hiram Stout                    Wilcox             Jacob Spawr
Benj'n Cook               Roswell Munsell                 --etter           Abraham Holn
John Fetters              John Poor                                         Meredith Myers
Peter Donner              Wm. Stout                Page 34                  Sampson Y. Barnard
M. S. Wilson              Ben'n Warlow             Sam'l Arnold             Christian Rust
John C. Gore              Abraham Enlow            Aaron Richardson         John Armstrong
L. M. Wyatt               John Gamble              John Butcher             John Arnold
John McCullough           George Beeler            David Butcher
James R. Jones            Christoher Kane          H. H. Butler             Page 36
Peter McCullough          Caleb Freeman            Wm. McKee                Alvin Goodenough
Sarah Jones               Wm. Harbord              John E. Davidson         Anderson Ashburn
Nathan Barney             Wm. Dickens              Isaac Hays               Samuel Landis
George Gore               Jonathan Mason           Milton Hays              James Gatlin
Stephen Webb              Bersheba Johnson         James Robeson            Isaac Black
Abraham Hay               Mary Stout               Wm. C. Anthony           Nathan Gatlin
Wm. Henry                 John Perry               John Willis              Lyman Smith
Samuel Barker             Simon Mason              Ephraim Potter, Jr.      Joel Brown
Stewart Ward              Jacob Hinshaw            Wm. Harper               Wm. Ashburn
John McGinley             David Mason              Francis M. Willis        Abraham Hughs
John Rockhold             Adam Orne                Jas. M. Richardson       Barton Johnston
Henry Norman              Wm. Smith                Elizabeth Long           Sam'l Johnston
Zerah Munsell             J. C. Bond               Wm. Hays                 Martha Williamson
Wm. Jones                 David Daniel             Joseph Potter            Jesse T. Jackson
Abraham Stiger            John Hay                 Michael Kinsmyer         Peter Jackson
                          George F. Hay            Warren C. Watkins        George Hobson
Page 31                   Jas. 0. Barnard          James Williams           Abraham Haybarger
Paul Lebo                 John M. Durell           George S. Tegert         Zeno Hinshaw
Lewis Case                Francis Barnard          Ephraim Stewart          Isaac Jones
John Beatty               page cut off             Amos Watkins             Eliza B. Cheatham
Abner Case                                         Willis Shafer            Ebenezer Mitchell
Charles Lewis             Page 33                  Wm. L. King              Peyton Mitchell
Calvin Clark              Daniel Asherbrowner      John Stevens             Sam'l P. Wilson
Arch'd Campbell           John Asherbrowner        Mary Summers             Jonathan Hodge
Anthony Allberry          Duncan McMullen          George Easey             Joshua Hobson
John Tolday (Tolladay)    James Fisk                                        Ebenezer Barns
Job Cusey                 Henry Waggoner           Page 35                  John M. Coons
Thaddeus Case             Thos. J. Flesher         John Hibbs               Reuben R. Grady
Marcus Orr                Sylvester Champlin       Wm. Hibbs                Wm. Bennett
Eliz'h Maxwell            James Walkinton          David Hibbs              M. L. Clark
James Stevenson           Benj'n Fiesher           Thos. Dixon
H. R. Arrowsmith          Harrison Flesher         Sam'l Homes
John Hendryx              Henry Flesher            Barney 0. Neal
Squire Jones              Lucretia Turker          Robert White
John Bishop               Abbott Goddard           John Reeves
Sylvanus Olney            Andrew Biggs             John Denman
William Bishop            Madison Flesher          Frederic Amarine
Thos. Twining             Adam Coons               Joseph Dixon
Henry Richardson          Jane Young               John Van Syhock
Wm. Walden                G. M. Bartholomew        James Manning
McLean County Lookup Page:
Home Page: